Kwas hialuronowy – wypełnianie zmarszczek i modelowanie kształtu ust

Kwas hialuronowy to substancja naturalnie występująca w skórze. Jest podstawowym składnikiem skóry, który umożliwia utrzymywanie wody w tkankach.

Wraz z wiekiem zmniejsza się ilość i jakość kwasu hialuronowego, co prowadzi do zwiotczenia skóry. Skóra robi się wysuszona, pojawiają się delikatne linie, a potem głębokie zmarszczki. Policzki i wargi tracą swoją objętość. Dzięki zastosowaniu kwasu hialuronowego, który nawilża i nadaje objętości można „zatrzymać czas”, wygładzić zmarszczki, modelować wargi i poprawić kontur twarzy.

Preparaty kwasu hialuronowego są całkowicie wchłaniane, jego cząsteczki nie są wykrywane przez system immunologiczny jako ciała obce, dlatego są to niewątpliwie najbardziej bezpieczne preparaty stosowane do korekcji zmarszczek. Ze względu na fakt, że kwas hialuronowy jest polisacharydem naturalnie występującym w tkankach preparat ten nie stwarza ryzyka reakcji alergicznej, nie wymaga wykonania żadnych testów skórnych przed zabiegiem. Efekt jest widoczny natychmiast i utrzymuje się od kilku do kilkunastu miesięcy.

Zabieg polega na wstrzyknięciu kwasu hialuronowego w postaci przezroczystego żelu bardzo cienką igłą w miejsce wymagające korekcji. U pacjentów wrażliwych na ból można zastosować znieczulenie miejscowe przed zabiegiem. Po zabiegu może pojawić się zaczerwienienie i obrzęk, które ustępują po 1-2 dniach. Uzyskany efekt utrzymuje się średnio 9-12 miesięcy. Jego trwałość zależy od okolicy poddanej zabiegowi, wieku pacjenta, trybu życia (palenie papierosów, silne nasłonecznienie, także solarium- skraca czas dziania preparatu). Oprócz działania wypełniającego uzyskujemy także efekt silnej stymulacji skóry, dzięki czemu po wchłonięciu preparatu skóra utrzymana jest w lepszej kondycji niż przed zabiegiem (kwas hialuronowy i kolagen posiadają silne działanie nawilżające).

Preparaty stabilizowanego, naturalnego kwasu hialuronowego przeznaczone są do wypełniania głębszych zmarszczek i bruzd jak również modelowania i powiększania kształtu ust.

Za pomocą preparatów kwasu hialuronowego korygujemy:

 • pogłębione bruzdy nosowo-wargowe,
 • poziome i pionowe zmarszczki na czole,
 • promieniste zmarszczki wokół ust i obniżone kąciki ust,
 • kurze łapki,
 • niewielkie blizny zanikowe w tym zmiany potrądzikowe,
 • powiększanie i modelowanie kształtu ust.

Przeciwwskazania do stosowania kwasu hialuronowego:

 • stwierdzone uczulenie na kwas hialuronowy,
 • choroby autoimmunologiczne,
 • niewyrównana cukrzyca,
 • tendencje do powstawania bliznowców,
 • aktywne zakażenia okolicy zabiegu,
 • choroba nowotworowa,
 • ciąża, okres karmienia piersią,
 • hemofilia.

Zalecenia po zabiegu:

 • Bezpośrednio po zabiegu na leczone obszary mogą być przyłożone zimne kompresy.
 • Należy unikać dotykania korygowanych obszarów przez 6 godzin po zabiegu.
 • Jeśli w trakcie zabiegu modelowane były usta lub ich okolice, przez 24 godziny unikaj gorących napojów i całowania.
 • Bezpośrednio po zabiegu nie wolno przyjmować aspiryny lub podobnych leków.
 • Po 6 godzinach można delikatnie przemyć leczone obszary mydłem i wodą, a także nałożyć makijaż.
 • Przez minimum 48 godziny nie wolno masować, nie wolno trzeć i pocierać leczonych obszarów.
 • Przez minimum 12 godzin unikać należy spożywania alkoholu.
 • W dniu zabiegu należy unikać intensywnego wysiłku i nagrzania ciała (sauna, solarium, promienie słoneczne) oraz nadmiernego zimna.

Kto może wykonywać ten zabieg?
Wszystkie zabiegi wypełniania zmarszczek,  modelowania ust, mogą wykonywać tylko lekarze lub pielęgniarki .

Czy należy w jakiś szczególny sposób przygotować się do zabiegu?
Zabieg nie wymaga specjalnych przygotowań. Jest to jeden z zabiegów, które można wykonać w tzw. przerwie na lunch. Tydzień przed zabiegiem unikać należy zażywania aspiryny, wysokich dawek suplementów wit. E oraz innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych. W tygodniu poprzedzającym zabieg, jako alternatywny lek przeciwbólowy może być stosowany Paracetamol. Na dzień przed zabiegiem zaleca się wyeliminowanie picia alkoholu.

Jak wygląda zabieg?
Jeżeli jest taka potrzeba to najpierw znieczula się miejsca, które będą poddane zbiegowi (krem znieczulający ). Następnie, po dokładnym odkażeniu skóry aplikuje się poprzez wstrzyknięcie cienką igła odpowiedniego dla danego pacjenta preparatu.

Jak długo trwa zabieg?
Sam zabieg trwa około pół godziny plus czas potrzebny na znieczulenie.

Czy zabieg jest bolesny?
Gdy przed zabiegiem odpowiednio wcześnie użyjemy kremu znieczulającego zabieg nie powinien być bolesny.

Jak długo utrzymują się efekty estetyczne wypełnienia zmarszczek?
Efekty estetyczne wypełnienia utrzymują się średnio od 9-12 miesięcy.

Czy są jeszcze dodatkowe zalety zabiegu oprócz tych estetycznych, widocznych?
Zaletą kwasu hialuronowego jest to, że po jego wchłonięciu się nigdy nie jest gorzej niż przed zabiegiem, a u wielu pacjentów jest lepiej, gdyż kwas hialuronowy pozostawiony w skórze cały czas pracuje nad nią, stymuluje ją, zmusza do pracy jak najlepszy, długo trwały zabieg kosmetyczny.

Jakie mogą występować działania niepożądane?
Bezpośrednio po zabiegu mogą pojawić się zaczerwienienie i lekki obrzęk lub drobne siniaki, jednak efekty te znikają samoistnie w ciągu dwóch, trzech dni.

Czy można wykonywać zabiegi o każdej porze roku, czy nie przeszkadza zbyt duże nasłonecznienie lub mróz?
Zabiegi można wykonywać o każdej porze roku. Bezpośrednio po zabiegu unikamy słońca, solarium przez kilka dni, aby nie powstały przebarwienia w miejscach iniekcji.

Co się dzieje po zabiegu, czy można od razu wrócić do pracy, malować się, czy odczuwa się potem ból i drętwienie, czy są siniaki?
Po zabiegu wykonuje się makijaż korygujący i można wrócić do pracy. Jeżeli działa jeszcze znieczulenie można odczuwać lekkie drętwienie. Oczywiście mogą pojawić się drobne siniaki, ale można je zatuszować makijażem.

Modelowanie kształtu ust

Wraz z wiekiem pojawiają się zmiany wynikające z postępującego procesu starzenia ust, który polega na odwodnieniu czerwieni wargowej. Odwodnienie jest przyczyną utraty przez usta jędrności i objętości, kąciki ust zaczynają opadać, a brzegi ust ulegają zwiotczeniu.

Wszystkie te niedoskonałości możemy skutecznie skorygować podając w usta wypełniacz na bazie kwasu hialuronowego. Zabieg ma na celu powiększenie ust, korektę zbyt wąskiej lub słabo wykształconej wargi dolnej lub górnej, czy też słabo zarysowanego konturu ust. Podanie wypełniacza pozwala na uzyskanie doskonałego efektu zwiększającego objętość, nawilżenie oraz ujędrnienie ust.

Zalecenia przed zabiegiem powiększania i modelowania ust wypełniaczem na bazie kwasu hialuronowego.

 • Na 7 dni przed zabiegiem powiększania lub modelowania ust wypełniaczem na bazie kwasu hialuronowego należy unikać przyjmowania leków hamujących agregację płytek krwi (po konsultacji z lekarzem prowadzącym) oraz na 5 dni przez zabiegiem unikać przyjmowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz ziołowych preparatów Gingko Biloba.
 • W dniu zabiegu powiększania lub modelowania ust wypełniaczem na bazie kwasu hialuronowego należy unikać wahań termicznych otoczenia (nie korzystamy z sauny, solarium, łaźni parowej, itp.), jak również unikać intensywnego wysiłku fizycznego.
 • W dniu zabiegu powiększania lub modelowania ust wypełniaczem na bazie kwasu hialuronowego nie zaleca się makijażu ani innych czynności, które niosłyby ryzyko zainfekowania miejsc iniekcji (np. dotykania, pocierania brudnymi rękami, itp.).
Udostępnij:Share on FacebookShare on Google+
Poporzedni wpis

Zostaw odpowiedź