Wellness – znam ale… co to takiego?

Wellness – słowo to pojawia się często i w wielu kontekstach. W kosmetykach, zabiegach, produktach żywieniowych, suplementach diety i wielu innych. Moda na wellness, branża wellness, SPA i wellness – w natłoku haseł reklamowych i produktów łatwo zgubić jego prawdziwą istotę.

 

 

Wellness jest najczęściej określany jako zdrowy styl życia,  świadome podejście do zdrowia, dbanie o ciało i kondycję fizyczną. W rzeczywistości jednak zawiera w sobie wiele więcej.

Szczypta historii
Za twórcę Wellness’u uznaje się Herberta Dunna, który w latach 50’ stworzył nurt filozoficzny, a jego nazwa powstała z połączenia dwóch angielskich słów wellbeing i fitness (dobre samopoczucie i zajęcia sportowe). Popularność zyskał dopiero w latach 70’, gdy dużą popularność zaczęły cieszyć się zajęcia aerobowe (czasy Jane Fondy i jej kaset z zajęciami, lycrowych strojów do fitness), a synonimem sukcesu stała się osoba atrakcyjna, zadbana i o nienagannej figurze. Dunn określij wellness jako harmonię pomiędzy ciałem i duszą, jako świadome, wielowymiarowe podejście do zdrowia. Celem wellnessu jest pełne, szczęśliwe życie w zdrowiu fizycznym i psychicznym. Zapobieganie chorobom a nie tylko leczenie ich objawów, zmiana codziennych nawyków w celu uzyskania lepszej kondycji i samopoczucia.

Styl życia ….a dokładniej?
Co wiec należy robić, aby móc powiedzieć „Żyje w stylu wellness”? Jako, że wellness jest pojęciem złożonym, wielowymiarowym, na jego istotę wpływa kilka, uzupełniających się elementów.
Najbardziej oczywistym wydaje się być troska o zdrowie fizyczne, rozumiana jako zapobieganie chorobom, eliminację bądź ograniczenie negatywnie wpływających na nie czynników takich jak tytoń, alkohol, niezdrowa dieta, nieregularny tryb życia itd. Istotnym aspektem wellnessu ciała jest regularna aktywność fizyczna, utrzymanie sprawności ruchowej i atrakcyjnej sylwetki.

Samo zdrowe ciało nie gwarantuje jednak wysokiej jakości życia, jeśli sfera duchowa, emocjonalna zostaje pominięta. Dlatego filozofia wellness’u kładzie także nacisk na aspekt duchowy, na dobre samopoczucie, pozytywne nastawienie do świata i walkę ze stresem. Życie w zgodzie ze sobą, dostrzeganie swoich potrzeb, czas na relaks i oderwanie od codziennych trosk.

Do osiągnięcia równowagi potrzebny jest również  element intelektualny, rozumiany jako dążenie do rozwoju, samorealizacji i utrzymanie sprawności umysłu.

Piękna w stylu wellness
Pojęcie wellness jest naturalnie kojarzone z produktami beauty i wykorzystywane w przemyśle  kosmetycznym. Dbanie o piękną skórę i młody wygląd jest nieodzownym elementem potrzebnym, by wyglądać i czuć się zdrowym, zadbanym i atrakcyjnym.
Produkty, które zasługują na miano „wellness” powinny być oparte na naturalnych substancjach, wykorzystywać dary natury i ograniczyć zbędne dodatki. Zadowolenie z własnego wyglądu wpływa znacząco na dobre samopoczucie i wysoką jakość życia, jest więc oczywistym elementem wellness’u.

Kierunek na wellness
Zdrowy styl życia z roku na rok zyskuje na popularności, pojawiają się nowe produkty i usługi, co raz więcej ludzi dostrzega potrzebę zadbania o siebie, o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Wzrasta świadomość tego, co należy robić, które ze swoich przyzwyczajeń należy zmienić a jakie nawyki powinny zostać wprowadzone na stałe w nasze życie codzienne. Wellness nie powinien nas ograniczać i prowadzić do rygorystycznego, obsesyjnego przestrzegania reguł zdrowego życia, pozbawiając nas przy tym przyjemności.  Wellness ma cieszyć i sprawić, że czujemy się dobrze dziś, jednocześnie inwestując w nasze zdrowie i kondycję w przyszłości. Ma prowadzić do satysfakcji z tego, że robimy dla siebie coś dobrego. Czasem małe kroki, drobne zmiany przybliżają nas do lepszego, pełniejszego życia. Codzienne przyjemności, rytuały takie jak aromatyczna kąpiel, spacer, masaż, zdrowy, posiłek, chwila wyciszenia potrafią znacząco wpłynąć na polepszenie jakości naszej egzystencji. Cieszmy się, że bycie zdrowym i szczęśliwym jest na czasie! Czerpmy inspirację  z wellness’u, korzystajmy z jego założeń by osiągnąć równowagę, harmonię i żyć pełnią życia.

Udostępnij:Share on FacebookShare on Google+

Zostaw odpowiedź