Nasza skóra ulega przemianom.

Każdy z nas przychodzi na świat z delikatną, gładką, miękką skórą, z idealnym stopniem nawilżenia i natłuszczenia. Jest elastyczna, jędrna, ma jednolity koloryt, słowem wygląda zdrowo.
Niestety z upływem lat nasza skóra zaczyna się zmieniać pod wpływem wielu czynników, takich jak :
hormony
stres
odżywianie i spożywanie małej ilości zdrowych płynów
wolne rodniki
czynniki atmosferyczne
zanieczyszczenia środowiska
nieprawidłowa pielęgnacja skóry
przebywanie w zakurzonych i zadymionych pomieszczeniach
stany chorobowe organizmu
spożywanie dużej ilości alkoholu i palenie papierosów

W związku z tym naszym obowiązkiem staje się odpowiednia pielęgnacja skóry, by zachować ją w jak najlepszym stanie zdrowia. Musimy ją nawilżać, by zachować odpowiedni poziom wody w skórze, delikatnie natłuszczać, w celu zachowania odpowiedniego natłuszczenia, co stanowi błonę białkowo- lipidową, odżywiać, by dostarczyć odpowiednie substancje wspomagające odżywianie komórek skóry.

Pielęgnujemy twarz

Odpowiednia pielęgnacja skóry twarzy powinna obejmować demakijaż wykonywany codziennie rano i wieczorem odpowiednio dobranym kosmetykiem do rodzaju cery lub popularnym ostatnio płynem miceralnym, tonizację preparatem bezalkoholowym oraz odżywienie odpowiednim kremem. Demakijaż wykonujemy płatkami kosmetycznymi, krem nabieramy patyczkiem, który myjemy wodą i mydłem po każdorazowym użyciu. Unikniemy w ten sposób przeniesieniu bakterii spod paznokci do kremu, w końcowym efekcie do skóry. Pamiętać powinniśmy również o wykonywaniu peelingu najlepiej enzymatycznego, delikatnego dla skóry twarzy, dwa razy w tygodniu. Kosmetyk ten po nałożeniu wmasowujemy w skórę i pozostawiamy na 10 min, po czym spłukujemy. Peeling następuje po demakijażu.
Demakijaż jest szczególnie istotny, gdyż w nocy organizm się regeneruje. Nie powinnyśmy zostawiać na noc resztek makijażu i pozatykanych porów skóry.

Pielęgnujemy ciało

Pielęgnacja ciała jest równie ważna jak pielęgnacja twarzy. Przede wszystkim- peelingowanie. Czynność tę możemy wykonywać żelami z drobinkami ścierającymi masując skórę, rękawicami ze specjalnych tworzyw, gąbkami, szczoteczkami. Pamiętajmy, by robić to ok. 2 razy w tygodniu pod prysznicem. Po prysznicu możemy sobie pozwolić na kąpiel aromaterapeutyczną z olejkami zapachowymi. Pozostawiają one na skórze lekko tłusty film ochronny i piękny zapach. Olejku nie ścieramy ze skóry ręcznikiem, jedynie lekko go przykładamy do ciała, by wchłonął wodę. Następnie sięgamy po balsamy i mleczka do ciała codziennie rano i wieczorem.

Bardzo ważnym czynnikiem jest nawilżanie skóry od wewnątrz pijąc odpowiednią ilość płynów (wody mineralnej i herbatek ziołowych). Pamiętajmy o zdrowym odżywianiu, by zachować odpowiednią przemianę materii i gładkość skóry.

Skutki nieodpowiedniej pielęgnacji skóry

Jeśli zaniedbamy pielęgnację skóry, może dojść do jej przesuszenia. To samo się dzieje, gdy myjemy twarz wodą i mydłem. Błona białkowo- lipidowa naskórka ulega zanikowi i przedostają się do skóry szkodliwe substancje, które są traktowane przez nasz organizm jako alergeny. Wówczas skóra jest zaczerwieniona, może się łuszczyć, występuje świąd. Jest to typowa reakcja alergiczna. Wielu ludzi wówczas mówi, iż ma bardzo wrażliwą skórę i nie zdaje sobie sprawy, iż może być to skutek nieodpowiedniej pielęgnacji.
Mówi się, iż skóra przesuszona szybciej się starzeje. Komórki skóry nie otrzymują odpowiedniej ilości składników odżywczych niezbędnych do produkcji nowych komórek, przez co ich podział ulega spowolnieniu. Włókna kolagenowe są słabe, mało elastyczne, kruche. Tworzą się zmarszczki.
Skóra nie wydziela prawidłowo NMF- czynnika naturalnie nawilżającego.

Jeśli mamy tłustą cerę z powodu zbyt dużej aktywności gruczołów łojowych może dojść do rozwoju infekcji. Gromadzące się bakterie tworzą stany zapalne, czyli ropne krostki, które mogą się namnażać. Wówczas również potrzebna nam będzie pomoc dermatologa. By jednak temu zapobiec myjemy twarz płynem miceralnym lub żelami antybakteryjnymi, wklepujemy serum lub ampułkę regulującą pracę gruczołów łojowych i nakładamy krem matujący. Peelingujemy twarz dwa razy w tygodniu peelingiem z drobinkami ścierającymi. Możemy również skorzystać z pomocy kosmetyczki, która wykona zabiegi mające na celu zmniejszenie wydzielania łoju.

Bardzo ważna jest również ochrona przed czynnikami atmosferycznymi. Przy mrozie odpowiednie natłuszczenie skóry, przy upałach zabezpieczenie filtrem ochronnym. Unikajmy przegrzania organizmu( w tym gorących kąpieli), gdyż mogą pojawić się na skórze pęknięte naczynka.

Jeśli nie możesz sama poradzić sobie z problemami skóry twarzy czy ciała zapraszamy do gabinetu kosmetycznego . Nasi specjaliści pomogą Ci je rozwiązać.

Udostępnij:Share on FacebookShare on Google+

Zostaw odpowiedź