Morskie skarby w kosmetyce

Od zarania dziejów ludzie korzystali z dobroczynnego wpływu substancji aktywnych zawartych w darach morza. Morskie suplementy wykorzystywano z powodzeniem także w kosmetologii.

„Skarby morskie” kojarzone są ze zdrowiem i witalnością. Nic dziwnego zatem, że na rynku pojawia się coraz więcej kosmetyków z ich zawartością. Dylematem staje się – które substancje są najaktywniejsze, co wybrać, jakie połączenia dają najlepsze efekty? Do najpopularniejszych morskich wytworów z których pozyskuje się składniki biologicznie czynnych należą: kawior, algi i perły.

Kawior

Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom ekstrakty kawiorowe znalazły szerokie zastosowanie w produktach kosmetycznych. Są obecne w kosmetykach regenerujących, nawilżających i łagodzących zarówno na twarz jak i na ciało. Wygładzają zmarszczki, odżywiają i poprawiają koloryt skóry przywracając jej naturalny blask.

Kawior jest zarówno przysmakiem dla podniebienia i potrzebującej odżywienia skóry. Pierwsze informacje na jego temat pojawiły się już w XII wieku, natomiast w celach pielęgnacyjnych został użyty w XIX wieku. Od tej pory zagościł się już na stałe w kosmetykach pielęgnacyjnych i stał się synonimem luksusu. Ogromna popularność kawioru w kosmetologii wynika z jego wyjątkowo bogatego składu i intensywnego działania.

Jest on cennym źródłem NNKT, które mają właściwości przeciwalergiczne, zapobiegają powstawaniu odczynów zapalnych, hamują utratę wody oraz opóźniają proces rogowacenia naskórka. W przypadku ich braku może dojść do nadmiernej szorstkości, wysychania i łuszczenia naskórka a nawet do atopowego zapalenia skóry. Fosfolipidy (składnik błon komórkowych) zawarte w kawiorze odpowiadają za odpowiednie nawilżenie jednocześnie przeciwdziałając parowaniu wody ze skóry. Kawior jest również bogatym źródłem witamin A, D i E, które są silnymi przeciwutleniaczami.

Jego dobroczynne działanie wynika także z wysokiej zawartości energetycznego fosforu (wpływa na prawidłowe funkcjonowanie błony komórkowej) oraz mikroelementów tj. cynk, jod i magnez.

Perła

Działanie wyciągu z perły doskonale uzupełnia działanie ekstraktów z kawioru. Jest on bogaty w aminokwasy (alanina, glicyna, kwas asparaginowy, seryna, kwas glutaminowy, leucyna i fenyloalanina). Aminokwasy będące jej częścią składową, odżywiają skórę i spowalniają procesy starzenia, działają nawilżająco i chronią skórę przed uszkodzeniami. Wyciągi z pereł zawierają również sole mineralne, które działają tonująco, nawilżająco i remineralizująco wzmacniając skórę, regulując metabolizm jej komórek i przyczyniając się do jej odnowienia i odmłodzenia.

Masa perłowa ma zdolność trwałego pochłaniania szkodliwego promieniowania, stąd może stanowić specyficzną ochronę skóry i zapobiegać niekorzystnym następstwom działania promieni – powstawaniu wolnych rodników i wywoływanym przez nie zmianom w komórkach skóry. Działanie perły jest bardzo wszechstronne – rozjaśnia i wygładza blizny, łagodzi objawy trądziku oraz redukuje rozstępy. Kosmetyki z jej zawartością zmiękczają oraz wygładzają stwardniałą i przerośniętą tkankę blizn, wpływając korzystnie na strukturę kolagenu. Dzięki obecności mikroelementów i aminokwasów zostaje przyspieszona regeneracja tkanki.

Algi

Zbawienny wpływ alg na skórę jest powszechnie znany. Ze względu na ich szerokie spektrum działania, są ulubioną przez kosmetyczki oraz ich klientki, bazą zabiegową.

Pomimo tak wielkiej popularności wodorostów, zastosowanie w kosmetyce znalazły stosunkowo niedawno. Jako jeden z pierwszych, badania nad ich właściwościami, prowadził znany oceanolog prof. Claude Chasse. W wyniku analizy składu chemicznego alg dowiódł, iż mogą one stanowić cenne źródło składników biologicznie czynnych, do produkcji kosmetyków. Zawierają dziesięciokrotnie więcej mikroelementów niż rośliny lądowe, dorównują im natomiast ogólną zawartością witamin. Mikroelementy będące częścią składową alg, dzięki specyficznej budowie (tworzą kompleksy z poliwęglowodorami), łatwo pokonują barierę lipidową naskórka, płynnie przenikając przez warstwę rogową. Są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania skóry, która bardzo szybko reaguje na preparaty zawierające je w swoim składzie.

Atutem alg jest również obecność w nich innych substancji biologicznie czynnych. Należą do nich witaminy z grupy B, biorące udział w metabolizmie tłuszczy i tkanek, wspomagające odnowę komórkową naskórka, przyspieszające leczenie stanów zapalnych. Dzięki zawartości tokoferolu, kwasu askorbinowego i beta-karotenu, glony wykazują silne działanie antyrodnikowe, co spowalnia proces starzenia się skóry. Ponadto witamina E pobudza krążenie, wspomaga ukrwienie tkanki łącznej skóry i błon śluzowych oraz zwiększa nawilżenie skóry. Witamina C, z kolei przyspiesza gojenie się ran, zwiększając wiązanie białka przez krew, wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych oraz poprawia mikrokrążenie w naczyniach włosowatych.

Mikroelementy będące częścią składową alg, dzięki specyficznej budowie (tworzą kompleksy z poliwęglowodorami), łatwo pokonują barierę lipidową naskórka, płynnie przenikając przez warstwę rogową. Są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania skóry, która bardzo szybko reaguje na preparaty zawierające je w swoim składzie.

Glony znalazły szerokie zastosowanie dzięki uniwersalnemu działaniu, które jest konsekwencją złożonego składu. Są doskonale przyswajane przez tkanki ludzkie, co wynika z podobieństwa składu chemicznego ich plazmy do plazmy człowieka. Wielkość ich molekuł i szczególna struktura sprawiają, że działają osmotycznie, w związku z czym są chętnie stosowane w preparatach kosmetycznych. Są również bardzo cennym źródłem roślinnego DNA.

Roślinne DNA

Preparaty z DNA, pochodzenia roślinnego ujędrniają i regenerują skórę oraz hamują rozkład włókien elastyny, odpowiedzialnych za optymalne utrzymanie napięcia skóry. Doskonale wygładzają, zapobiegają powstawaniu zmarszczek i chronią skórę przed utratą jej gęstości. Przywracają komórkom aktywność i rytm życia odpowiedni dla młodych warstw naskórka. Roślinne DNA można spotkać w recepturach kosmetyków regenerujących, ujędrniających i przeciwzmarszkowych. Jest czynnym składnikiem, bardzo dobrze przyswajanym przez powierzchniowe warstwy skóry. Silnie nawilża, odżywia, stanowi również bogate źródło fosforanów, niezbędnych do prawidłowej budowy komórek skóry. Chłonie wodę, zapobiegając utracie wilgoci oraz regenerując zniszczoną, przesuszoną skórę. Jest skuteczną bronią w walce z tzw. Fotostarzeniem.

Jako efektywny antyoksydant przyczynia się do przedłużania życia komórek. Według naukowców kosmetyki oparte na roślinnym DNA pomagają wygładzić i ujędrnić skórę, poprawić jej koloryt oraz zmniejszyć siatkę zmarszczek. Zatem z jednej strony działają efektywnie, a z drugiej na bezpiecznym poziomie. Nie powodują efektów ubocznych w postaci pieczenia czy podrażnienia skóry więc nadają się także dla wrażliwych cer. Preparaty przeznaczone są do pielęgnacji skór dojrzałych, zmęczonych jak również do intensywnej pielęgnacji ciała.

(Małgorzata Zdziebko–Zięba)

Udostępnij:Share on FacebookShare on Google+

Zostaw odpowiedź