Jak starzeje się skóra

Każdy wiek pozostawia na skórze twarzy swoje specyficzne piętno. Pierwsze zmarszczki i przebarwienia zaczynają się pojawiać już od 20. roku życia.

Starzenie się skóry zaczyna się od powstawania zmarszczek na czole i wokół oczu, przebarwień i sińców. U większości kobiet takie objawy pojawiają się już przed 29. rokiem życia. Nie są jednak na tyle intensywne, aby powodować radykalną zmianę wyglądu. Oczywiście wszystko zależy od trybu życia, jaki prowadzimy, od używek – kawy, papierosów, nadmiernego opalania czy „zarywania” nocy. Przy niehigienicznym trybie oznaki starzenia pojawiają się wcześniej. Jeśli jednak nie mamy z tym problemów, w wieku 20-30 lat wystarczy podstawowa pielęgnacja skóry – lekki makijaż, demakijaż i nawilżanie.

Po ukończeniu 30. roku życia skóra zaczyna starzeć się szybciej. Skóra produkuje o 30. proc. mniej tłuszczu, a włókna elastyny zaczynają się rozciągać. Ponadto zaczyna się czas wysuszania, bo skóra traci wilgoć. Spowalnia się proces podziału komórek, a całkowita odnowa zewnętrznej warstwy skóry zamiast 28 dni trwa 40. Zaczynają pojawiać się cienie pod oczami po zbyt długim śnie, drobne zmarszczki wokół oczu, zaczerwienia, zmarszczki na czole. Zaletą tego wieku jest mniejsza ilość zanieczyszczeń na skórze – krostek i wyprysków. W pielęgnacji zalecane jest stosowanie kremów przeciw zmarszczkom mimicznym, półtłustych i nawilżających pod oczy, na dzień i na noc, maseczek liftingujących i rozjaśniających cerę.

Po 40. roku życia skóra wyraźnie się wysusza, ponieważ ma o 20 procent mniej gruczołów łojowych niż w wieku lat 30. Podział komórek jest coraz wolniejszy, a ukrwienie i zaopatrzenie w tlen gorsze. Zmiany dotykają także skóry głowy. Zmniejsza się liczba cebulek włosów i komórek pigmentacyjnych we włosach. Pojawiają się też zmarszczki i „worki” pod oczami, bruzdy między nosem i kącikami ust, drobne zmarszczki na górnych powiekach i dekolcie, rozszerzone naczynka krwionośne. Do pielęgnacji wybieraj kosmetyki z zawartością składników pobudzających odbudowę komórkową, m.in. kolagen, peptydy, kwas foliowy oraz koenzym Q10. Podstawowym kosmetykiem dla pań po 40. roku życia powinien być dobry przeciwzmarszczkowy krem pod oczy.

U kobiet po 50., na skutek zmniejszonej produkcji estrogenów (do 75%) skóra staje się cieńsza, bardziej wysuszona i wrażliwa. Gruczoły łojowe i potowe nie pracują już na najwyższych obrotach. Pojawiają się plamy starcze i przebarwienia pigmentacyjne na twarzy i dłoniach, początki podwójnego podbródka, kurze łapki wokół oczu, wiotczenie konturów twarzy. Cała twarz zaczyna być bardziej pomarszczona i węższa, pojawiają się zmarszczki na szyi. Skóra potrzebuje w tym wieku znacznie bardziej wyspecjalizowanych preparatów, bogatych w wyjątkowe substancje, np. fitohormony, retinoidy, kolagen, elastyna, koenzym Q10 oraz Pro-Xylane – aktywny składnik pochodzący z drzewa bukowego, który zwiększa gęstość skóry właściwej i zmniejsza głębokość zmarszczek.

Po przekroczeniu 60. roku życia cera twarzy staje się bardzo delikatna, cienka i krucha. Wymaga specjalnej pielęgnacji przeznaczonej dla kobiet z cerą bardzo dojrzałą. Skóra jest zwiotczała, z siecią zmarszczek i przebarwień. Najskuteczniejszym składnikiem kosmetyków przeznaczonych dla tej cery jest wapń, który podany w odpowiedniej formie jest bardzo dobrze przyswajany przez skórę. Wapń pomaga wzmocnić spoistość komórek oraz głęboko odbudować bardzo delikatny naskórek. Powinno się również zacząć stosować kremy i preparaty na przebarwienia skórne i plamy starcze z zawartością Melaslow i Super Arbutin.

Aby pielęgnacja skóry była pełna , nie zapominajmy o systematycznym odwiedzaniu gabinetu kosmetycznego. Tam fachowcy doradzą Ci jak dokładnie i prawidłowo zadbać o skórę twarzy i ciała, dobiorą odpowiedni zabieg kosmetyczny dostosowany do potrzeb Twojej skóry i wieku.

ZAPRASZAMY!!!!

 

Udostępnij:Share on FacebookShare on Google+
Poporzedni wpis

Zostaw odpowiedź