Zalety masażu…

shutterstock_1232416

Jaki koń jest, każdy widzi – tak dyktuje najsłynniejsza definicja encyklopedyczna. Podobnie jest z masażem: czym jest, każdy wie. Ba! Każdy nawet potrafi masować, lepiej lub gorzej. W tej jednej czynności skupia się wiele znaczeń i interpretacji. Głaskanie, ugniatanie, rozcieranie, oklepywanie i inne techniki oddziaływania na ciało kojarzą nam się zarówno ze sferą zdrowia, dbania o urodę, a też – ze względu właśnie na sprawiający przyjemność i odprężający dotyk – z erotyczną, ekscytującą grą o stopniowo budowanym napięciu…

Nieważne, czy masaż ma cele lecznicze, relaksacyjne albo przygotowuje mięśnie do wysiłku, czy jest to masaż work-site, podwodny, ajurwedyjski, lomi lomi nui lub klasyczny – zawsze zdecydowanie pozytywnie wpływa na cały nasz organizm oraz poszczególne jego układy. Nie będziemy tu się więc wdawać w rozmaite podziały i klasyfikacje, a tym bardziej w wartościowanie różnych technik masażu – wszak można by o z nich napisać odrębny, obszerny tekst. Uświadomimy sobie za to, co dobrego niemal KAŻDY masaż gwarantuje naszemu ciału.

shutterstock_2559111

KRĄŻENIE

Pewnie wszyscy,  zaraz po uderzeniu czy stłuczeniu odruchowo rozmasowujemy obolałe miejsce. I słusznie – taki automasaż pomaga uniknąć skrzepów czy krwiaków w miejscu urazu. Masaż przyspiesza bowiem krążenie krwi i limfy, powoduje też rozszerzenie naczyń włosowatych, dzięki czemu działa przeciwzakrzepowo i przeciwobrzękowo. Z kolei wzmożone krążenie limfy aktywizuje działanie gruczołów, czyli pobudza przemianę materii. Masaż – nieważne, czy wykonywany dłońmi, przedramionami, stopami – sprawia więc, że nasz organizm jest lepiej odżywiony, dotleniony i szybciej wydala produkty przemiany materii.

shutterstock_15039556

UKŁAD MIĘŚNIOWY

Usprawniając krążenie, masaż przyczynia się również do lepszego dotlenienia mięśni. Zwiększa ich sprawność i rozciągliwość. Siłą rzeczy masaż, nie tylko sportowy, przygotowuje mięśnie do wysiłku, czyli zapobiega urazom. Znosi także nadmierne napięcie mięśni – nawet takie nieprofesjonalne, ale jakże miłe ugniatanie i rozluźnianie mięśni szyi oraz ramion w wykonaniu bliskiej osoby, kiedy zbyt długo siedzimy przy laptopie…

shutterstock_51149944

UKŁAD KOSTNY

Każdy, kto przechodził rehabilitację po złamaniu nogi, np. w  kostce czy urazie kolana wie, że  masaż to istne błogosławieństwo oraz podstawa powrotu do pełnej sprawności. Przede wszystkim dlatego, że uelastycznia stawy i przywraca im pełen zakres ruchu. Wzmacnia wiązadła, zwiększa ilość mazi stawowej, a nawet wpływa pozytywnie na wagę, objętość i strukturę kości.

shutterstock_2559109

SKÓRA

Piękna skóra to zdrowa skóra, a zdrowa skóra to skóra dobrze i systematycznie masowana… W tym aspekcie, na styku sfer leczniczej i kosmetycznej, najwyraźniej widać komplementarność działania masażu. Jego pozytywne efekty możemy zintensyfikować dzięki odpowiednim kosmetykom do masażu, np. nawilżającym, relaksującym, odżywiającym, antycelulitowym itp.  Wybór jest przeogromny – dla każdego coś przyjemnego.

Masaż, wykonywany choćby zwyczajną, acz świetnie działającą na ciało oliwą, ujędrnia i uelastycznia skórę, usuwa obumarłe warstwy naskórka, dzięki czemu skóra staje się młodsza, gładsza, zyskuje piękny koloryt: jest różowa i ciepła. Masaż pomaga również zminimalizować defekty kosmetyczne: odpowiednie ruchy oraz kosmetyki rozluźniają blizny, zmniejszają zrosty lub zgrubienia. W czasie masażu mechanicznie rozbijana jest też tkanka tłuszczowa, a więc to nasz sojusznik w walce ze „skórką pomarańczową”… ale by tę batalię wygrać, trzeba zachować żelazną konsekwencję i systematyczność. Gwarantując zaś lepsze ukrwienie i odżywienie skóry, masaż zapobiega powstawaniu odleżyn.

shutterstock_16376620

Czym jest masaż, każdy wie. I niemal każdy, kto choć raz poddał się profesjonalnemu masażowi wie, że to nie tylko zabieg leczniczy, czy kosmetyczny, ale część kompleksowej terapii ciała i ducha. Delikatny dotyk w czasie masażu relaksuje nas i odpręża, nieco mocniejszy może pobudzić. Każdy z kolei poprawia czucie oraz przewodzenie bodźców nerwowych. I bardzo pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. (B&H)

Zapraszamy na masaże do naszego gabinetu.

Udostępnij:Share on FacebookShare on Google+

Zostaw odpowiedź