Płaskostopie u dzieci – jak je korygować?

U małych dzieci płaskostopie jest fizjologią. Należy się martwić, jeśli dziecko „nie wyrosło” z niego do 4. roku życia. Nieleczone płaskostopie może powodować problemy z poruszaniem się i utrzymaniem właściwej postawy ciała. Jak walczyć z płaskostopiem u dziecka? Rozwiązaniem jest gimnastyka i odpowiednie buty wyposażone we wkładki.

Prawidłowo ukształtowana stopa nie przylega całkowicie do podłoża. Za to, że kości stopy układają się w łuk, odpowiadają tzw. sklepienia stopy. Jest to możliwe dzięki właściwej pracy mięśni i więzadeł. Jeśli z jakiegoś powodu sklepienia stopy się obniżają, to stopa staje się płaska – wtedy mówimy o płaskostopiu. Oczywiście istnieją różne postaci i stopnie zaawansowania płaskostopia. Mimo że jest to przypadłość bardzo powszechna, nie zawsze jest prawidłowo leczona. Główną rolę w korekcji płaskostopia odgrywa gimnastyka oraz specjalne wkładki w butach. Operacja jest rzadko potrzebna.

U małych dzieci płaskostopie jest fizjologią. Trzeba zacząć się martwić, jeśli dziecko „nie wyrosło” z niego do 4. roku życia. Płaskostopia nie należy lekceważyć. Nieleczone może powodować problemy z poruszaniem się i utrzymaniem właściwej postawy ciała, gdyż stopy nie mogą właściwie amortyzować obciążenia.

Gimnastyka korygująca

Terapię należy rozpocząć od ćwiczeń wysklepiających stopę. Gimnastyka powinna być systematyczna, wykonywana codziennie przez co najmniej 10 minut.

Przykładowe ćwiczenia:

  • Jednym z najprostszych ćwiczeń jest podparcie się o oparcie krzesła i stawanie, na zmianę: raz na palcach, raz na piętach.
  • Inne ćwiczenie polega na podnoszeniu przedmiotów palcami stóp.
  • Można także oprzeć stopę na podłodze na pięcie, a następnie robić kółka palcami u nóg (lub odwrotnie – stać na palcach, a kręcić piętą).

To tylko przykłady ćwiczeń. Specjalny, indywidualny plan gimnastyki powinien być przygotowany dla każdego przez specjalistę, biorącego pod uwagę rodzaj i zaawansowanie płaskostopia. Pomocne może być także chodzenie po piasku czy szyszkach. Pływanie także działa dobroczynnie na proces korekcji stóp. Ćwiczenia wzmacniają więzadła i mięśnie stopy, co pomaga trzymać kości stopy we właściwym ułożeniu. Mogą być one przydatne zarówno w zapobieganiu płaskostopiu jak i w jego leczeniu.

Płaskostopie u dziecka jest problemem, jeśli nie mija po czwartym roku życia. Nie należy go ignorować, może bowiem skutkować problemami zdrowotnymi.

Dokładnych informacji o zestawach ćwiczeń dla dzieci z płaskostopiem udziela nasz terapeuta mgr Klaudia Wiśniewska.

Zapraszamy.

Udostępnij:Share on FacebookShare on Google+

Zostaw odpowiedź