Blizny

Blizna jest zmianą powstającą z tkanki łącznej włóknistej w miejscu urazu. Przyczyny powstawania blizną wynikają z działania czynników zewnętrznych: oparzenia, urazy, zabiegi chirurgiczne, stany zapalne skóry ( np. trądzik ) Im młodsza blizna tym lepsze efekty estetyczne możemy uzyskać. Najlepiej jeśli zaczniemy działać już w okresie gojenia się zmian.
Blizny często powodują problemy zarówno estetyczne jak i psychologiczne, a naszym celem jest pobudzenie tkanek do odnowy i regeneracji.

Wygląd blizny

Na kształt blizny może składać się wiele czynników. Zależy on od przyczyny urazu, np. zranienia czy oparzenia, okolicy ciała, która uległa urazowi, czasu trwania gojenia czy wreszcie indywidualnej skłonności do nadmiernego bliznowacenia.
Zazwyczaj blizna jest początkowo różowa, potem blednie, a ostatecznie przybiera perłową barwę, nie odzyskując koloru normalnej skóry, gdyż nie zawiera już pierwotnego barwnika.
Najmniej widoczne są blizny w kształcie linii, powstałe po cięciu nożem, ukryte wzdłuż naturalnych bruzd i fałdów skórnych. Tak wyglądają blizny, których przebieg został zaplanowany przez chirurga. Najbardziej szpecące są blizny płaszczyznowe, o nierównej powierzchni i zabarwieniu, niekiedy powodujące napięcia i przykurcze, np. po oparzeniach, zmiażdżeniach i innych ciężkich urazach.

Rodzaje blizn:

  • Blizny przerostowe

Obserwuje się je najczęściej u dzieci i niekiedy u dorosłych. Początkowo są one pogrubiałe, twarde, o sinoczerwonym zabarwieniu. Przyczyną ich powstawania jest zazwyczaj przedłużone gojenie. Często występują w wyniku oparzeń. Takie blizny ulegają całkowitemu wygojeniu (tzn. osiągają swoją ostateczną postać) po około 6-12 miesiącach. W tym czasie blizny zazwyczaj miękną, bledną i spłaszczają się.

  • Blizny zanikowe

Spotykane u osób z cerą suchą. Jest to skóra wrażliwa i bardzo cienka. Następuje zanik tkanki podskórnej i charakterystyczne wgłobienie.

  • Bliznowce ( keloidy )

Keloidy to blizny wyniosłe ponad poziom otaczającej skóry, mające kształt wybrzuszeń powstałych ponad brzegami rany. Są twarde i ciemnoczerwone.
Przyczyną ich powstawania jest indywidualna skłonność do nadmiernej produkcji białka zwanego kolagenem, którą można zauważyć przy okazji drobnych skaleczeń czy zranień.
Keloidy mogą powstawać na całym ciele, lecz najczęściej pojawiają się w okolicach: mostka, ramienia, pleców, w okolicach skóry grubej. Bardziej podatne na ich tworzenie są osoby o ciemnej karnacji skóry.

  • Blizny typu ice-pick

Są to blizny wklęsłe, przytwierdzone do podłoża. Mogą mieć kształt stożka, zwróconego wierzchołkiem do góry lub też do dołu co ma istotne znaczenie przy leczeniu metodami zachowawczymi, gdyż w przypadku złuszczania głębokiego może ona początkowo zwiększać lub zmniejszać swoją średnicę.

Zalecamy:
-Mezoterapia
-Peelingi
-Derma Lift.

Udostępnij:Share on FacebookShare on Google+

Zostaw odpowiedź