Zmarszczki

Zmarszczki to efekt upływu czasu oraz skutek działania wielu czynników, zależnych od naszego trybu życia. Są to wgłębienia powstałe w skórze z powodu zmian zachodzących w jej „rusztowaniu”, utworzonym przez włókna kolagenowe i elastylowe.

Zmarszczki dzielimy na dynamiczne i statyczne. Dynamiczne to zmarszczki mimiczne, zaś statyczne to te, które pogłębiają się z czasem i są widoczne na twarzy, bez względu na mimikę. Ich przyczyną jest naturalny proces starzenia się skóry, zanik włókien kolagenowych, ale również czynniki genetyczne i związane z trybem życia.

Z kolei ze względu na przyczynę powstawania, zmarszczki można podzielić na cztery grupy: mimiczne (wynikające z ruchów mięśni mimiki twarzy), posłoneczne (spowodowane szkodliwym działaniem promieni słonecznych), senne (wynikające z ułożenia skóry podczas snu) oraz grawitacyjne (spowodowane naturalnym procesem starzenia się skóry).

Główną przyczyną powstawania zmarszczek jest starzenie się organizmu, któremu towarzyszy spadek poziomu hormonów w organizmie. Hormon wzrostu HGH, testosteron, DHEA oraz melatonina są intensywnie produkowane tylko do 20 roku życia, potem ich ilość w organizmie zaczyna spadać. Hormony te wpływają na sprawność fizyczną, na sprawne funkcjonowanie układu immunologicznego i na regenerację komórek. Na skutek zmian w poziomie hormonów, gorzej zaczyna funkcjonować większość organów, w tym skóra.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na proces starzenia się skóry są wolne rodniki. Są to cząsteczki związków np. tlenowych (wolne rodniki tlenowe) znajdujące się w całym ciele. Pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie słoneczne, nikotyna czy niezdrowe pożywienie, wolne rodniki uaktywniają się. Poprzez łączenie się z innymi substancjami chemicznymi (takimi jak np. włókna kolagenowe), wolne rodniki powodują uszkodzenie jądra komórki i pogorszenie jej jakości. Ciało broni się przed tym poprzez układ enzymów anty-oksydacyjnych (zwanych anty-oksydantami), ale począwszy od 20 roku życia jego zdolności obronne maleją, a skóra nie potrafi bronić się sama..

Co to są zmarszczki mimiczne?

Pierwsze zmarszczki pojawiają się miedzy 25 a 30 rokiem życia. Najpierw widoczne są linie pomiędzy nosem a ustami, dookoła oczu i na czole. Najczęściej są one rezultatem często powtarzanych grymasów mimicznych, czyli ruchów mięśni mimicznych twarzy – stąd ich nazwa: zmarszczki mimiczne. Zmarszczki te można nazwać dynamicznymi. Tworzą się poprzez ruchy mięśni twarzy np. kiedy się śmiejemy lub marszczymy brwi. Najbardziej widoczne z nich to tzw. śmieszki wokół oczu oraz zmarszczki złości i zdziwienia na czole.

Co to są zmarszczki statyczne?

Pojawiają się na bazie zmarszczek mimicznych. Są niczym innym jak ubytkami w skórze nasilającymi się wraz z upływem czasu pod wpływem licznych czynników.

Zalecamy:
-peelingi kwasowe
-mezoterapia , derma lift.

Udostępnij:Share on FacebookShare on Google+

Zostaw odpowiedź