Psychodermatologia

„Skóra zachowuje własną historię, blizny po ranach, zmarszczki i bruzdy po niespełnionej nadziei, plamy, krosty – pragnienia. Tu zapisuje się pamięć, czemu więc szukać jej gdzie indziej.” Michele Severs

2b

Czym jest psychodermatologia? Jest interdyscyplinarnym kierunkiem łączącym dermatologię, psychologię oraz kosmetologię w jednym. Istnieje ścisła współzależność między naszym stanem psychicznym, a zmianami skórnymi – zwanymi dermatozami. Skóra jest naszym niewerbalnym przekaźnikiem, który komunikuje o naszym samopoczuciu, bezsenności, stresie, zmęczeniu itp.

Co interesujące, skóra i układ nerwowy są powiązane ze sobą już w zarodku – powstają z tego samego listka zarodkowego (ektodermy). Ektoderma leży u podstaw tworzenia zarówno skóry, jak i układu nerwowego, które są powiązane ze sobą anatomicznie i funkcjonalnie. Wspólne dla skóry są także neuroprzekaźniki, znajdujące się zarówno w mózgu jak i receptorach czuciowych skóry. Biorą one udział w procesach immunologicznych, reakcjach na stres, ból. Skóra dotknięta negatywnymi emocjami, często jest niewerbalnym przekazem o kiepskim stanie psychicznym. Dla przykładu, opryszczka powstaje przez wirus, jednak nie wszyscy są na niego podatni, co może wskazywać iż nie tylko czynniki immunologiczne, ale także psychiczne odgrywają tu rolę.

 

3c

Większość dermatoz ma podłoże psychosomatyczne, w których są schorzenia nasilające się pod wpływem silnych emocji takich jak np. strach – przeżywając to uczucie, pojawia się na skórze „gęsia skórka”, lub się trzęsiemy. Problemy chorych często bywają pomniejszane nie tylko przez lekarzy, również przez środowisko czego następstwem mogą być problemy w szkole, pracy, a w dalszym ciągu tego błędnego koła nasilanie się objawów dermatozy. Choroby skórne w znaczący sposób wpływają na jakość życia, ograniczając życie towarzyskie, rodzinne czy seksualne (czynnikiem ograniczającym jest tu wstyd, a także obawa przed wyśmianiem). O zmniejszeniu aktywności społecznej pacjenta decyduje nie tyle rozległość zmian skórnych, co ich lokalizacja. Oczywiście zmiany widoczne, takie jak na twarzy, dłoniach, owłosionej skóry głowy, genitaliach są najbardziej uciążliwe dla pacjentów.

Przyczyny powstawania dermatoz z pewnością nie do końca są poznane, jednak wśród nich wymieniane są: frustracje, problemy życiowe, sytuacje konfliktowe. Na pojawienie się chorób skórnych wpływają również negatywne czynniki emocjonalne, które sprzyjają powstawaniu:

 • Atopowe zapalenie skóry
 • Łysienie plackowate
 • Liszaj płaski
 • Łuszczyca
 • Trądzik różowaty
 • Pokrzywka
 • Bielactwo
 • Łojotokowe zapalenie skóry
 • Rybia łuska
 • Naczyniaki

Psychodermatologia jest skomplikowanym przedmiotem badań wielu kosmetologów, dermatologów, psychoterapeutów oraz psychiatrów. Istnieją  towarzystwa naukowe skupiające specjalistów w tej dziedzinie, w tym między innymi:

 • SRP – Stowarzyszenie Rozwoju Psychodermatologii
 • ESD&P – European Society for Dermatology and Psychiatry
 • APMNA – Association for Psychocutaneous Medicine of North America .

 

4d

Skóra jest widocznym organem naszego ciała, z tego powodu często dermatozy traktowane są powierzchownie – likwidowane są objawy a nie przyczyny, z racji tego ważne jest podejście wieloaspektowe do pacjenta. Przy dermatozach, najważniejszy jest stosunek do pacjenta, holistyczne ujęcie problemu z pewnością zwiększy jego szanse na wyzdrowienie.

(ciekawostki z B&H)

 

Udostępnij:Share on FacebookShare on Google+

Zostaw odpowiedź