Neuromobilizacje w terapii manualnej

Zabieg terapii manualnej na tkance nerwowej obwodowego oraz ośrodkowego układu nerwowego, którego celem jest zniesienie bólu.
Polega na badaniu i leczeniu zaburzeń ruchomości (patoneuromechaniki) włókien nerwowych.
Zabieg jest całkowicie bezbolesny, przyjemny dla pacjenta.
Efekty zabiegu bardzo często widoczne są już po pierwszej wizycie.
Wskazania do zabiegu neuromobilizacji są bardzo szerokie ze względu na ogromną rolę, jaką odgrywa układa nerwowy w procesach chorobowych: w uszkodzeniach tkanek (bóle kręgosłupa, stawów, mięśni, więzadeł, narządów jamy brzusznej i innych) oraz w stopniu odczuwania bólu.
Stanowi bardzo ważną składową procesu rehabilitacji przede wszystkim w stanach ostrych, gdzie znaczna większość zabiegów jest przeciwwskazana.

Neuromobilizacje, to metoda fizjoterapeutyczna, celowana na tkanki miękkie: tkankę nerwową ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego oraz na „narządy efektorowe” -  mięśnie i narządy wewnętrzne.

Układ nerwowy jest tkanką, przekazującą pobudzenia nerwowe w formie impulsów elektrycznych do wszystkich komórek naszego ciała, zapewniając ich funkcjonowanie. Stanowi jeden narząd, zachowujący zarówno strukturalną jak i funkcjonalną ciągłość na wszystkich poziomach – obwodowym i ośrodkowym.

Każda czynność ruchowa, powoduje zmianę długości, objętości i napięcia tkanki nerwowej i naczyń krwionośnych (biegnących razem z nerwami w pęczkach naczyniowo – nerwowych) przez wzgląd na ich położenie i przebieg w stosunku do osi poszczególnych ruchów w danym stawie.

Podczas wykonywania ruchu tkanka nerwowa jest każdorazowo poddawana w mniejszym lub większym stopniu działaniu pewnej siły mechanicznej, która powoduje jej odkształcenie. Elastyczność tkanek, ich zdolność do adaptacji do stale zmieniającej się i aktualnej pozycji ciała i stanu fizjologicznego organizmu, są warunkiem niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania.

Podobnie jak mięśnie, więzadła lub ścięgna, tkanka nerwowa również posiada pewne mechanizmy adaptacyjne, które umożliwiają jej przystosowanie się do działających na nią obciążeń mechanicznych.

Prawidłowa mechanika tkanki nerwowej (neuromechanika), warunkując prawidłową funkcję wszystkich tkanek unerwianych (włókien mięśniowych, narządów wewnętrznych, struktur tworzących układ immunologiczny i dokrewny), zapewnia utrzymanie tzw. równowagi homeostatycznej organizmu, niezbędnego warunku prawidłowego funkcjonowania organizmu (prawidłowy przebieg procesów naprawczych, stan zapalny, regeneracja tkanki).


Zapraszamy więcej informacji udzieli państwu mgr Klaudia Wiśniewska.

Udostępnij:Share on FacebookShare on Google+
Poporzedni wpis
Następny wpis
Zostaw komentarz

Jeden komentarz

  1. ZAPEWNIAM ,ŻE TERAPIA JEST SKUTECZNA.OSOBIŚCIE KORZYSTAM Z ZABIEGÓW.PANI MGR.KLAUDIA WIŚNIEWSKA POTRAFI POMÓC.JEST BARDZO DOBRA W DZIEDZINIE FIZJOTERAPII.BÓL USTĘPUJE…GDYBYM NIE SPRÓBOWAŁA NIE UWIERZYŁABYM.POLECAM.

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź