Zagrożenia wynikające z wysokiego BMI

Wynik BMI często jest używany do określania ryzyka wystąpienia niektórych chorób. Powiązany jest on z rodzajem diety, aktywnością fizyczną, obwodem talii, ciśnieniem krwi, poziomem cukru we krwi oraz historią chorób (także w rodzinie).

Jej przyczynami są najczęściej mała aktywność fizyczna i nadmierne spożywanie posiłków (często tłustych). W niektórych przypadkach otyłość ma podłoże genetyczne. Dodatkowo prowadzić do niej mogą również picie alkoholu, palenie papierosów, a także różnorodne czynniki psychologiczne, które zwiększają apetyt. Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ w otyłości olbrzymiej borykamy się z zagrożeniem życia. Bardzo często jedynym wyjściem z tej sytuacji jest operacja, która sama w sobie niesie ze sobą ogromne ryzyko śmierci.

Otyłość wiąże się z występowaniem wielu typowych dla niej przypadłości i chorób. Są to między innymi:

  • przedwczesna śmierć
  • choroby układu krążenia
  • wysokie ciśnienie krwi
  • zapalenie kości i stawów
  • niektóre postaci raka (często złośliwe)
  • cukrzyca typu II
  • zaburzenia oddychania w czasie snu
  • hiperlipidemia
  • choroby pęcherzyka żółciowego

Ponadto sama zwiększona masa ciała może wywoływać różne przypadłości związane ze stanem emocjonalnym i psychiką. W skrajnych przypadkach doprowadza do depresji.

Rozpoznanie tej choroby nie jest trudne, ponieważ głównym (aczkolwiek nie do końca rzetelnym) wskaźnikiem jest BMI. Dla szczegółowego określenia, lekarz mierzy poziom tłuszczu, jego rozmieszczenie i przeprowadza szczegółową charakterystykę stylu życia.

Leczenie nadwagi obejmuje zwiększenie aktywności fizycznej lub zmianę diety. Natomiast u osób z otyłością stosuje się połączenie wszystkich możliwych czynników (włącznie z lekami), które przyniosą ubytek wagi. Jest to o tyle ważne, ponieważ już wtedy z każdą stratą zmniejsza się ryzyko wystąpienia różnych powikłań. Jeśli tylko nie ma żadnych przeciwwskazań, wówczas stosuje się dietę ubogoenergetyczną. Jest ona przygotowywana przemysłowo i dobrana w taki sposób, by kontrolować ubytek wagi. Sama w sobie dieta dostarcza niezbędnych elementów naszemu organizmowi. Z czasem poszerza się ją, celem stopniowej stabilizacji wagi. Stosowana przede wszystkim u osób nadmiernie otyłych.

Ostatnim zagadnieniem, na które warto zwrócić uwagę jest rodzaj otyłości, pod kątem jej lokalizacji. Najbardziej niebezpieczna jest otyłość brzuszna (typ jabłka), która często występuje u mężczyzn. Kobiety natomiast zapadają na otyłość udowo-pośladkową (jest to typ gruszki).Do określenia tego prócz BMI, wykorzystuje się między innymi obwód pasa.

Najlepszym zachowaniem prawidłowej wagi jest prowadzenie aktywnego i odpowiednio zbilansowanego trybu życia. Dzięki prawidłowej przemianie materii na długo zachowamy właściwą dla każdego z nas wagę. Kalkulator BMI pomoże w jej określeniu.

Udostępnij:Share on FacebookShare on Google+

Zostaw odpowiedź