Zagrożenia wynikające z niskiego BMI

Wskaźnik BMI pokazuje nie tylko stan nadwagi, ale również i niedowagi, czy wychudzenia.

Stan ten może być spowodowany między innymi złą pracą gruczołów, układu nerwowego, chorobami zakaźnymi, czy nowotworami. Określa się go wówczas jako niezdolność do odkładania tłuszczy w organizmie. Z drugiej strony natomiast skutki takie mogą wywołać długotrwały stres, niedożywienie, anoreksja, czy bulimia.

Co prawda, dwie ostatnie wymienione choroby mają podłoże psychiczne. Lecz mimo wszystko należy im przeciwdziałać od kilku frontów – zwykłą medycyną, ale również zaleceniami praktycznymi.

Wychudzenie lub/i powyższe choroby prowadzą do wyniszczenia całego organizmu. To z kolei może doprowadzić do wielu powikłań. Obejmują one wszystkie układy, od rozrodczego do nerwowego. Jednak najgorszym skutkiem jest śmierć wywołana zaburzeniami oddechowymi oraz pokarmowymi.

Mimo wszystko, „prym” wiedzie anoreksja. Dlatego należy uważnie obserwować swoje dziecko, koleżankę itp. Objawami są głównie znaczna utrata masy ciała oraz jadłowstręt. Dużą rolę odgrywają tu czynniki psychiczne. Nigdy nie wolno ich lekceważyć.

Leczenie wychudzenia polega na stosowaniu właściwie dobranej diety, która pomoże przybrać na wadze. Niezbędnym elementem jest usunięcie samej przyczyny choroby. Jeśli natomiast chodzi o anoreksję, wówczas leczenie bardzo często wymaga izolacji chorego oraz hospitalizacji w zamkniętym zakładzie. Nie jest to przyjemne, ponieważ odbywa się to wbrew woli chorego, lecz jest niezbędne do utrzymania i przywrócenia właściwych funkcji życiowych.

U osób ze zbyt małą masą ciała zaleca się stosowanie diety bogatej w pełnowartościowe białko, witaminy i składniki mineralne. Jeśli jednak nadal zauważa się spadek masy ciała, należy niezwłocznie udać się do lekarza i podjąć właściwą terapię, zaraz po zdiagnozowaniu przyczyny chudnięcia.

Udostępnij:Share on FacebookShare on Google+

Zostaw odpowiedź