Wrastanie paznokci – problem wielu kobiet…

Wrastanie paznokci to bardzo bolesna dolegliwość spowodowana uciskiem płytki na wał paznokciowy, zmianami pourazowymi lub cechami dziedzicznymi. Niestety, często za cechy dziedziczne uważane są zmiany powstałe w okresie wczesno-dziecięcym, na skutek zbyt krótkiego obcinania niemowlętom paznokci. Wrastaniu paznokci sprzyja też noszenie niewłaściwego, często zbyt małego obuwia. U dzieci, palce i paznokcie są bardzo plastyczne, stąd maluchy zawijają paluszki w butach, co powoduje stały ucisk na płytkę paznokciową i może prowadzić do wrastania paznokci. Profilaktyka na tym etapie obejmuje głównie czujną opiekę rodziców, regularne skracanie paznokci (nie za krótko i najlepiej na prosto) oraz zapewnienie obuwia w odpowiednim rozmiarze.

Wrastanie paznokci może powodować bolesne podrażnienia i prowadzić do stanów zapalnych. Jest to szczególnie niebezpieczne u stóp, gdyż często pomimo obrzęku, zaczerwienienia i wysięku, zakładamy elastyczne skarpety i nosimy pełne obuwie. W ten sposób pogłębia się stan zapalny i dochodzi do dodatkowych infekcji. Jeśli nie poddamy się leczeniu, w skrajnych przypadkach może to prowadzić do amputacji części lub całego palca.

Najczęściej wrastanie paznokci dotyczy palucha, ale może wystąpić na wszystkich palcach stóp, a nawet rąk.

Do niedawna, jedyną metodą leczenia wrastania paznokci było chirurgiczne usunięcie płytki paznokciowej. Jest to zabieg bardzo bolesny, nie zawsze przynoszący pożądane rezultaty i wymagający długiej rekonwalescencji (nawet dwa tygodnie w pozycji leżącej z uniesioną kończyną, nowy paznokieć odrasta dopiero po 6 miesiącach).

Rurki Sulci-Protektor zalecane są w przypadku stwierdzenia niewielkiego wrastania paznokcia, spowodowanego np. niewłaściwym obcinaniem paznokci. Metoda ta pozwala kontrolować tor rośnięcia paznokcia. Przeciętą z jednej strony rurkę za pomocą aplikatora nasuwa się na odpowiednio przygotowany brzeg paznokcia i utrwala masą do rekonstrukcji paznokci.

Klamry na wrastające paznokcie – nowoczesna, bezbolesna metoda. Na szczęście dzisiaj dysponujemy nowoczesną metodą korekcji wrastających paznokci, polegającą na zakładaniu klamry na wrastające paznokcie. Są to specjalne klamry, które unosząc płytkę paznokciową, w sposób bezbolesny likwidują wrastanie. Założenie klamry na wrastające paznokcie daje trwałe rezultaty. Ponadto nie wymaga rezygnacji z codziennych zajęć.

Klamra jest nowoczesną alternatywą chirurgicznego zabiegu zdjęcia wrastającego paznokcia. Jest to zabieg bezbolesny, znoszący natychmiast ból związany z wrastaniem płytki w wał paznokciowy. Klamra jest prawie niewidoczna. Po dodatkowym opracowaniu, na życzenie Klienta, można nawet malować paznokcie.

Kiedy stosujemy klamry:

 • przy silnym wrastaniu paznokci i w stanach nawracających
 • jeżeli zrywanie płytki paznokciowej nie przyniosło oczekiwanych rezultatów, a nowo-rosnący paznokieć zaczyna ponownie wrastać.

Klamry na wrastające paznokcie można stosować już u dzieci powyżej 5 roku życia. U dzieci młodszych stosujemy tamponadę, która w przypadku delikatnych płytek i systematycznym stosowaniu przynosi bardzo dobre efekty.

Źródło: Zdrowe Nogi
Udostępnij:Share on FacebookShare on Google+
Następny wpis
Zostaw komentarz

Komentarzy: 2

 1. Tania

   /  23/02/2011

  Za to młode mamy mają szansę tych błędów nie popełnić…

  Odpowiedz
 2. Ewa

   /  23/02/2011

  wow…nie znałam tych rozwiązań. Ciekawa alternatywa dla chirurgicznej walki z problemem. Buuu… a wszystko to za błędy młodości naszych mam

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź