Rozszyfruj pasujące do Ciebie kolory… cz. I.

Znów kupiłaś bluzkę, której kolor przestał ci odpowiadać? W zrobionym rano makijażu, po kilku godzinach czujesz się źle? A powiedz, jakim jesteś typem: wiosny, lata, jesieni, a może zimy? Nie wiesz? Sprawdź to koniecznie! Dzięki analizie kolorystycznej unikniesz wielu błędów dotyczących swego makijażu i doboru barw ubrań. Twój piękny wygląd jest przecież najważniejszy!


Johannesowi Ittenowi zawdzięczamy nie tylko pomysł na analizę kolorystyczną, ale także określenie grup kolorów zgodnie z występującymi w naturze porami roku.

Mamy 4 podstawowe typy kolorystyczne:

  • wiosnę,
  • lato,
  • jesień,
  • zimę.

Rozróżniamy wśród nich typy ciepłe (wiosna i jesień), które zawierają dużo koloru żółtego i zimne (lato i zima), z przewagą odcieni niebieskich. Odcienie zimowe są jaskrawe i lodowate, a letnie – delikatne, pastelowe. Wiosenne tonacje są dość jaskrawe, intensywne, z przewagą kolorów jasnych, a jesienne – ciemne, złamane brązem i złotem. Każdy człowiek jest harmonijnym elementem natury poprzez swoją barwę oczu, ust, włosów i cery. Wtapia się w pory roku i z ich kolorystyki powinien czerpać inspirację na co dzień, przy doborze kolorów ubrań czy makijażu.

Większość z nas intuicyjnie wyczuwa, w jakich kolorach jest nam do twarzy, ale jest to ciągłe eksperymentowanie i próbowanie. Analiza kolorystyczna to odnalezienie i określenie naturalnej tonacji cery, oczu, włosów, i dobranie barw, w których nasza uroda będzie wyglądała najpiękniej. Naturalna tonacja decyduje o tym, jakim jesteśmy typem kolorystycznym. Pomaga nam uświadomić sobie naszą kolorystyczną naturę. Profesjonalną analizę kolorystyczną może przeprowadzić tylko wyszkolona w tym zakresie wizażystka. Taka analiza trwa co najmniej 2 godziny. Możesz jednak spróbować przeprowadzić ją sama. Nigdy jednak nie będzie ona tak dokładna jak ta wykonana w gabinecie kosmetycznym. Wiele jest bowiem typów pośrednich.

Korzyści płynące z analizy kolorystycznej

  • To świadomość własnej gamy kolorów, w których jest nam do twarzy.
  • Unikanie kupowania ubrań i kosmetyków, które potem niewykorzystane leżą na półkach, bo czujemy się w nich źle.
  • Unikanie eksperymentów przy doborze koloru włosów, makijażu, biżuterii i dodatków.
  • Podkreślanie atutów naszej urody. 
Udostępnij:Share on FacebookShare on Google+

Zostaw odpowiedź